Februárové vydanie 2018

Publikované v Historická revue č. 2/2018


4.2.2018 | Tomáš Černák

Mnohí z Vás si určite dobre pamätajú, ako sa niekoľko desaťročí na konci druhého mesiaca v roku okázalo oslavovalo výročie, ktoré v minulom režime dostalo honosný názov ,,Februárové víťazstvo pracujúceho ľudu“ alebo jednoducho ,,Víťazný február“. Námestia a ulice miest po celej republike sa zaplnili masami ,,pracujúcich“ s vlajkami a transparentmi, ktorí počúvali slávnostné prejavy zaslúžilých funkcionárov komunistickej strany a pozerali sa na defilujúce jednotky Ľudových milícií. V televíznych dokumentoch súčasníci spomínali, ako oni prežili oné dramatické februárové dni a ako ,,Víťazný február“ zmenil ich život a hodnoty. Natáčali sa filmy s februárovou tematikou, ktoré oslavovali tento historický medzník a jeho hlavných aktérov. Jednoducho povedané, na ,,Víťaznom februári“ sa nešetrilo, skôr naopak.

Článok je odomknutý. Prístup ku zamknutým článkom získate kúpou predplatného.

Niet sa čomu čudovať. Veď pre komunistický režim bol február 1948 nedotknuteľným symbolom a medzníkom, ktorá znamenal začiatok jeho vlády a navyše mu dodával legitimitu. Komunisti dokonca aj históriu delili na to, čo bolo pred februárom a čo bolo po ňom. Neraz aj sami seba delili na predfebruárových a pofebruárových členov, pričom tí prví požívali ku koncu komunistického režimu v strane veľkú autoritu a úctu. Toto všetko ale bola propaganda, ktorá nemala s realitou februárových dní roka 1948 nič spoločné. 


február 1948komunizmusčeskoslovenskodemokratická stranaPredplaťte si Historickú Revue na jeden rok už za 34,80
Autor

Tomáš Černák

PhDr. Tomáš Černák, PhD., vyštudoval históriu na FiF UK v Bratislave. Doktorandské štúdium absolvoval na Historickom ústave SAV v roku 2014 obhajobou dizertačnej práce Počiatky komunistického režimu na Slovensku - formovanie mechanizmu moci. Vo svojom výskume sa ďalej zaoberá dejinami KSS, jej vedúcich predstaviteľov, osobnosťou Gustáva Husáka a problematikou slovenskej ľavicovej inteligencie vôbec. Rovnako sa venuje i športovej histórii s dôrazom na dejiny futbalu. Výsledky výskumu publikoval v niekoľkých monografiách a v desiatkach vedeckých štúdií a popularizačných článkov.

Pozrite si tiež


1940: Hitlerove triumfy

7.2.2020 | Jaroslav Valent

Milí čitatelia,        písal sa 23. jún 1940 a Adolf Hitler si osobne prišiel do Paríža vychutnať svoj najväčší životný triumf. Hlavné mesto Francúzska a spolu s ním celá krajina pred ním ležali pokorené a ponížené....

  • 914
  • 5

Januárové vydanie

10.1.2020 | Jaroslav Valent

Ešte pomerne nedávno sme si pripomínali 300. výročie od narodenia na Slovensku azda najpopulárnejšej habsburskej panovníčky Márie Terézie. Jej dlhá, štyri desaťročia trvajúca vláda pomohla stabilizovať celú monarchiu a zároveň...

  • 907
  • 6