Januárové vydanie

Publikované v Historická revue č. 1/2017


3.1.2017 | Jaroslav Valent

Fenomén terorizmus - dejiny násilia v mene fanatizmu

Milí čitatelia,

história nepochybne ponúka až priveľa príkladov vojen a krvavých konfliktov. No pri pohľade na nedávne útoky teroristov v Paríži, v Nice, v Bruseli, v Istanbule či v Berlíne, ale aj pri spomienke na 11. september 2001 nadobúdame pocit, že dnes čelíme celkom novej a dosiaľ nevídanej forme násilia, výrazu dosial nepoznaného druhu šialenstva.

Do značnej miery je to pocit, ktorý v nás znásobuje sila masovokomunikačných prostriedkov, pričom práve tento dojem je len pokračujúcou ozvenou plánovaného výbuchu, tak ako je hystéria a narastajúci radikalizmus v spoločnosti len pokračovaním politického programu útočníka. Odborníci občas prirovnávajú teroristov k šikovnému zápasníkovi, ktorý v súboji s protivníkom využíva jeho vlastnú silu a váhu. Náklady al-Káidy na útok na Svetové obchodné centrum v New Yorku nepresiahli pol milióna dolárov, no len materiálne škody a pokles svetových búrz v jeho dôsledku sa šplhali k miliardám, nehovoriac o ľudských obetiach a ďalekosiahlych politických dôsledkoch. Kto sú títo ľudia a čo sa o nich môžeme dozvedieť ak svoju pozornosť obrátime do minulosti? Proti komu a čomu vlastne bojujeme?

Historická revue prináša súbor článkov k dejinám terorizmu, ktorého stopy nájdeme v rôznych časových obdobiach a ešte v rôznorodejších zemepisných a kultúrnych prostrediach. Ich spoločným menovateľom je fanatizmus, ktorý sa ukrýva za fasádu ušľachtilej idei národa, sociálnej rovnosti alebo náboženskej viery. Postupne uvidíme, že terorista sa nerodí ani ako moslim ani ako kresťan či ateista, ale všade vo svete sa ním stáva predovšetkým frustrovaný mladý človek, ktorý čoraz viac podlieha ideológii a sektárskej psychológii, ktoré od neho vyžadujú maximálne sebaobetovanie. Terorista je človek, ktorý nepozná kompromisy a nemá preto ani zľutovanie so svetom. Nahliadnuť do jeho mysle znamená tiež nahliadnuť do dejín politického radikalizmu.

Práve história a predovšetkým kvalitné štúdium histórie nám tak môže poodhaliť tvár a motívy tých, ktorých dnes nevidíme, ale ktorých sa toľko obávame.

 

Jaroslav Valent, zodpovedný redaktor HR


terorizmuspolitický radikalizmusfanatické násilieteroristické útokyPredplaťte si Historickú Revue na jeden rok už za 34,80
Autor

Jaroslav Valent

Mgr. Jaroslav Valent, absolvent politológie na Trnavskej univerzite, momentálne pracuje v Historickej revue ako zodpovedný redaktor. Venuje sa dejinám 20. storočia so zameraním na strednú a východnú Európu.

Pozrite si tiež


Statoční vojaci a talentovaní politici

16.8.2019 | Przemysław Gawron

Autori rodových herbárov a panegyrík, písaných k oslave Jána III. v 17. či 18. storočí, neraz hľadali predkov víťaza od Viedne dokonca v časoch legendárneho kniežaťa Lecha či prvého poľského kráľa Boleslava Chrabrého. Zdá...

  • 871
  • 4

Rím proti Kartágu - augustové vydanie

5.8.2019 | Peter Valent

Milí čitatelia,         2. augusta roku 216 pred n. l. sa odohrala bitka pri Kannách, v ktorej kartáginský vojvodca Hannibal na hlavu porazil oveľa väčšiu rímsku armádu. Táto udalosť, od ktorej nás delí už 2 235 rokov, je...

  • 867
  • 6