Júlové vydanie

Publikované v Historická revue č. 7/2017


3.7.2017 | Peter Valent

Postavy a poklady českého baroka

Milí čitatelia.

Čo vieme o baroku? Každý pozornejší študent si zrejme z hodín dejepisu pamätá pôvod tohto slova. Údajne vznikol z výrazu pre nedokonalú, nepravidelnú perlu. Trvalo však veľmi dlho, kým bol barok uznaný ako samostatný umelecký sloh. Ešte v 19. storočí ho považovali za pokračovanie renesancie na nižšej úrovni. Skratkovité a povrchné ocenenie baroka medzi širokou verejnosťou pokračuje aj v súčasnosti. Veď čo si ako prvé vybavíme v súvislosti s barokom? Dobu temna, jezuitský útlak, prezdobené „kudrlinky“ či bacuľatých anjelikov? A čo termín „podnikateľský barok“ ako označenie najhoršieho architektonického gýča?

Poďme sa však pozrieť na umelecké prejavy baroka úplne inak. Už len preto, že nás obklopujú doslova na každom kroku ako sochy, stĺpy či fontány na námestiach, kostolné interiéry, oltáre, kaplnky či kalvárie – barok je zo všetkých umeleckých smerov histórie Strednej Európy až do 19. storočia zastúpený najpočetnejšie. Predovšetkým českej krajine akoby toto staviteľské obdobie vtlačilo svoju tvár. Snáď nikde inde sa v barokovom štýle nepostavilo toľko veľkolepých kostolov, palácov, záhrad či kláštorov. Prinášame Vám nielen inšpirácie, kam sa u našich západných susedov vybrať za barokovými klenotmi, ale aj príbehy ľudí, ktorí sa za tým všetkým skrývajú. Príbehy tvorcov – architektov, obdarených všetkými múzami, ako aj mecenášov, ktorí tú krásu financovali. Česká baroková architektúra niektorými svojimi dielami dosiahla európske výšiny. Adjektívum „česká“ však treba brať s rezervou, pretože medzi jej význačnými tvorcami nájdeme popri Čechoch aj Nemcov, Talianov či Rakúšanov. Tri mená sa vybavia ako prvé – Jan Blažej Santini-Aichel, Krištof Dientzenhofer a Kilián Ignác Dientzenhofer – a my im v tomto čísle venujeme významný priestor. Veríme, že po jeho prečítaní sa Vám barok stane bližší ako jeden z rozmerov (nielen českej) krajiny. Možno spoločne prídeme na to, že naše súčasné chápanie krásy nie je až také vzdialené od toho barokového, dokonca, že je ním zásadne ovplyvnené.

V tom istom vydaní Vás z umeleckých sfér prenesieme na horúcu pôdu Blízkeho východu, kde v rámci konfliktov v Sýrii a Iraku zvádzajú svoj boj aj Kurdi. Na ploche niekoľkých článkov Vám predstavíme neľahké dejiny tohto „najpočetnejšieho národa bez vlastného štátu“.

Príjemné letné čítanie Vám želá

Peter Valent

Manažér redakcie HR




Predplaťte si Historickú Revue na jeden rok už za 34,80




Autor

Peter Valent

Mgr. Peter Valent, archeológ - historik, absolvent odboru archeológia - história na FiF UK v Bratislave. V súčasnosti pracuje ako predseda Slovenského archeologického a historického inštitútu - SAHI. venuje sa problematike antickej numizmatiky s dôrazom an obdobie rímskeho cisárstva.

Pozrite si tiež


"Aby zrádci ven z okna vandrovali!"

22.5.2018 | Radek Fukala

V máji 1618 panovala v Prahe veľmi vzrušená atmosféra. Práve vtedy sa vyhrotila konfliktná situácia medzi habsburskou vládou a českou stavovskou opozíciou. Žiadna zo zmienených strán už nehodlala ustupovať a chcela prevziať...

  • 1374
  • 5

Ako sa zrodil štát Izrael?

14.5.2018 | Juraj Jankech

Pred sedemdesiatimi rokmi sa naplnilo jedno odveké želanie. Dňa 14. mája 1948 uzrel svetlo sveta Izrael. Hneď od prvého dňa svojej existencie musel o svoje pretrvanie bojovať s presilou. Tento stav sa nezmenil ani v ďalších...

  • 1715
  • 10