Novinky z archeológie

Unikátna mozaika na podlahe nazaretského kostola

28.7.2015

V jednom z nazaretských kostolov sa vedcom podarilo odkryť ranokresťanskú mozaiku na podlahe. Objav sa podaril vedcom z Univerzity v Hartforde, Duquesnovej univerzity a Univerzity vo Wisconsine. Podľa kresťanskej tradície na tomto mieste archanjel Gabriel zvestoval Márii, že sa jej narodí Boží syn. Staroveká podlaha bola datovaná do 4. storočia. Výskumníkom sa ju podarilo objaviť pomocou hĺbkového radaru a testom elektrického odporu. „Mozaiková podlaha je prekrásne zdobená viacerými štylizovanými krížmi a ikonografiou,“ povedal Richard Freund z Univerzity v Hartforde na tlačovej správe. Podlaha, ako aj pôvodný kostol a pútnické miesto, boli vytvorené v čase, keď sa kresťanstvo stalo oficiálnym náboženstvom Rímskej ríše. (iz)

Kennewický muž je Indián

28.7.2015

Analýza DNA Kennewického muža, ktorú vykonal Eske Willerslev z Kodanskej univerzity a Morten Rasmussen zo Stanfordovej univerzity, naznačila, že muž, objavený v roku 1996 na brehu rieky Columbia v americkom štáte Washington, je príbuzný pôvodným Američanom viac ako ktorákoľvek iná populácia na svete. Pôvodne vedci predpokladali, že človek spred 8 500 rokov bol skôr príbuzný pôvodným obyvateľom Japonska alebo Polynézie. „Aj keď kostra je výborne zachovaná, DNA je silne degradovaná a vo vzorkách dominuje DNA pôdnych baktérií. Na malú vzorku, ktorú sme mali k dispozícii, sme aplikovali najnovšie metódy, aby sme z kosti získali každý zlomok informácie,“ povedal Rasmussen. Podľa štúdie je Kennewický muž najbližším príbuzným Indiánov z Konfederovaných kmeňov rezervácie Colville v americkom štáte Washington. (iz)

Švédsky biskup bol pochovaný s ľudským plodom

28.7.2015

Dobre zachovaná múmia Pedra Winstrupa, biskupa, ktorý bol pochovaný v krypte katedrály v švédskych Lundách rok po svojej smrti v roku 1679, bola preskúmaná vedcami z miestnej univerzity. CT skeny ukázali, že 74-ročný biskup trpel kvapalinami v telesných dutinách, dlhšiu dobu bol pripútaný na lôžko a okrem toho mal aj tuberkulózu a zápal pľúc. Mal zanesené tepny, žlčové kamene, osteoartritíduv kolenách a bedrách. Chýbali mu aj zuby. Najprekvapivejším nálezom bol ľudský plod uložený pri jeho nohách. „Dá sa len špekulovať, či to bol niektorý z jeho príbuzných, alebo niekto využil príležitosť pri príprave rakvy,“ povedal Per Karstren, riaditeľ miestneho historického múzea. Vedci chcú preskúmať DNA plodu a zistiť, či to bol biskupov príbuzný. (iz)

Búrka odhalila loď španielskej Armady

28.7.2015

Nedávne búrlivé počasie pri pobreží Írska odhalilo loď, ktorá pôvodne patrila k slávnej španielskej Armade. Tá sa v roku 1588 pokúsila vykonať inváziu do Anglicka, ale Angličanom sa španielske loďstvo podarilo odraziť. Niektoré trámy z lode sa dostali na breh, pretože írski potápači z archeologického úradu začali s prieskumom miesta a vyzdvihli viaceré artefakty vrátane dela. Vyzdvihnuté redmety budú zakonzervované v Írskom národnom múzeu. „Odkryli sme fascinujúce a veľmi významné bohatstvo, ktoré je 425 rokov staré,“ povedala Heather Humphreysová z írskeho ministerstva pre umenia a národné dedičstvo. Podľa viacerých vedcov je to loď La Juliana, jedno z troch plavidiel, patriacich k Armade, ktoré sa potopili na írskom pobreží. Po porážke sa španielska flotila musela vracať okľukou okolo Britských ostrovov a Írska. (iz)

Dom deviatich ostrých kopijí

28.7.2015

Guillermo Bernal z mexickej Národnej autonómnej univerzity preložil hieroglyfy na hrobke mayského kráľa K’inich Janaab’ Pakala v Chráme nápisov v Palenque. Text znie: „Dom deviatich ostrých kopijí.“ Bernalova štúdia jaguára, posvätného zvieraťa Mayov, spojila hieroglyf, ktorý sa podobá na jaguára a znamená „pokraj“ s nápisom na hrobke. „Toto je meno spojené s vojnou a aspektom, ktorý dosiaľ nebol hieroglyficky rozlúštený,“ povedal Bernal v tlačovej správe. (iz)

3D rekonštrukcia pravekej tváre

23.7.2015

Muhammad Réza Rochní z iránskeho Archeologického výskumného centra a jeho tím vytvorili trojrozmernú rekonštrukciu tváre ženy, ktorá zomrela pred 7 000 rokmi. Jej pozostatky sa podarilo objaviť v Teheráne. Použitý kresliaci model vytváral vrstvy na základe polohy chrbtice, aby sa tak dosiahla jej skutočná pozícia v okamihu pochovávania. „Pri rekonštrukcii tváre sme pridali digitálne verzie chýbajúcich častí na trojrozmerný model. Pripravený model bol na 11 miestach označený: na očiach, nose, ušiach, lícach, perách a brade,“ povedal iránsky vedec. Vlasy boli vytvorené na základe obrázkov na keramike z Češméš Alí, neskoroneolitickej a chalkolitickej dediny v severnom Iráne. (iz)
 

Nové objavy v Budmericiach

SAHI, o. z. v spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku, s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, zrealizoval ďalšiu výskumnú sezónu opevnenej osady z doby bronzovej v Budmericiach. Výskum sa sústredil najmä na odkrytie zásobnej jamy, plnej črepového materiálu. Na dne bola do zásobnice vykopaná menšia jamka, do ktorej bolo vložených niekoľko celých nádob. Ešte nie je isté, či išlo o pravekú chladničku, alebo sem boli nádoby uložené z rituálnych dôvodov. O výskume budeme podrobnejšie informovať na stránkach Historickej revue. (pj)

Archeologický projekt v Budmericiach sa realizuje aj v roku 2015 s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.Predplaťte si Historickú Revue na jeden rok už za 34,80
Chcem si predplatiť